Доповідь - охорона водних ресурсів басейну П.Бугу

Нормативы, приказы, разрешительные документы, официальная информация

Модераторы: AlEgorov, shurik

Ответить
Сообщение
Автор
Аватара пользователя
Юрий К
Сообщения: 2953
Зарегистрирован: 18 окт 2006, 23:31
Откуда: г.Винница
Контактная информация:

Доповідь - охорона водних ресурсів басейну П.Бугу

#1 Сообщение Юрий К » 14 мар 2010, 15:38

Управління і контроль за раціональним використанням і охороною вод та відтворення водних ресурсів в басейні Південного Бугу
у 2009 році


Басейн Південного Бугу розташований на території 7 областей України, його водозбірна площа становить 63,7 тис. км2. В басейні проживає 4,1 млн. чол.
Водний фонд басейна представлений 1 великою річкою, 11 середніми та 6,6 тисяч малих річок. В басейні П. Бугу розташовано 188 водосховищ, місткістю майже 900 млн. м3 та понад 8 тис. ставків загальним об’ємом більше 600 млн. м3. Загальна площа водного дзеркала штучних водойм басейну складає близько 80 тис. га.
В середній по водності рік в басейні формується 3,6 млрд. м3 річкового стоку, але слід відмітити, що починаючи з 2007 року річний стік був меншим за норму. Так і в 2009 році річний стік був маловодним, близьким до 80 % забезпеченості і становив лише 2,4 млрд. м3 (див. діаграму). В розрахунку на 1 жителя басейну це становить менше 600 м3, при середньоєвропейській нормі 1500 м3. Цьому сприяла практична відсутність весняної повені в 2009 році, спекотна погода з дефіцитом опадів по всьому басейну з квітня по жовтень місяць. Тому не дивно, що в серпні місяці виникли проблеми з водністю в нижній течії Південного Бугу.
Басейновим управлінням вживались необхідні заходи по забезпеченню галузей економіки і населення водними ресурсами в умовах маловоддя. Ще на Міжвідомчій комісії 26 лютого 2009 року основна увага приділялась встановленню режимів роботи основних водосховищ басейну на літньо-осінній період, розгляду проекту “Правил експлуатації каскаду водосховищ в басейні річки П. Буг”.
Узгоджені об’єми спрацювань, які були передбачені для окремих водосховищ допомогли нам в серпні місяці оперативно провести перший за останні роки попуск води з водосховищ Вінницької та Кіровоградської областей для поповнення Олександрівського водосховища, що дозволило забезпечити санітарно-екологічні витрати води в нижній течії П. Бугу. Тобто удалось уникнути критичної ситуації, яка склалася у 2007 році в Миколаївській області.
Вважаю, що після затвердження “Правил експлуатації каскаду водосховищ в басейні річки П. Буг” на найближчій Міжвідомчій комісії і створенню при Басейновому управлінні справжньої диспетчерської служби нам вдасться в значній мірі вирішити проблему збереження санітарно-екологічних умов р. П.Буг по всій його довжині, а це, нагадаю, 806 км.
На завершення теми Міжвідомчої комісії доповім, що зараз ведеться підготовка по її проведенню 25 лютого поточного року, але вже в інших кліматичних умовах, тобто – в очікуванні справжньої весняної повені з усіма можливими наслідками. Планується також підготувати питання по заповненню Олександрівського водосховища, але на даний час Акт прийомки ложа до відмітки 16,0 м обласним управлінням охорони природи не підписаний, тому питання залишається відкритим.
Щодо безпосередньо пропуску повені та льодоходу в поточному році, то запевняю, що дане питання знаходиться в центрі постійної нашої уваги і контролю. Під сніговим покривом знаходиться весь басейн Південного Бугу, його середня висота становить 20 см, запаси води у сніговому покриві – 45 мм, при середній із максимальних запасів для басейну – 35 мм. Тобто по запасам води у сніговому покриві можливе формування весняної повені 20 – 25% забезпеченості, або повторюваністю 1 раз в 4 – 5 років. Остаточно все буде залежати від температурного режиму та дружності весняного сніготанення, але підготовка йде у всіх напрямках. Вже обстежені ГТС по основних водосховищах на малих і середніх річках, спільне з енергетиками підготовлена комісія по обстеженню водосховищ енергетичного призначення на р. П. Буг. 08.02.2010 року проведено засідання кризового центру Басейнового управління.
Аналізується технічна документація зон можливого затоплення для малих і середніх річок області - приток р. П. Буг і Дністра, на які ми виготовили проекти ще в облводгоспі. Вже визначені проблемні місця, зокрема забудова “Царське село” біля р. Десна вище мосту на Київській трасі. Більш детально це питання готується для розгляду на засіданні обласного штабу МНС 16 лютого. Подібна робота проводиться облводгоспами по іншим областям басейну.
Особливу увагу приділяємо ділянці річки П. Буг нижче Олександрівського водосховища в Миколаївській області, так як висота снігу і запаси води в районі Первомайська також значні. На Міжвідомчій комісії розглянемо можливість тимчасового використання додаткової ємкості Олександрівського водосховища для зарегулювання весняних вод з метою недопущення підтоплення м. Вознесенськ. Але там така забудова і рельєф, що вже при витратах більше 300 м3/сек починається підтоплення населеного пункту. Сподіваємось на активну співпрацю Миколаївського облводгоспу і нашого регіонального управління.
Одночасно аналізуємо можливі наслідки повені за допомогою ГІС-технології. У нас є можливість завдяки співпраці з ВНТУ (керівник проекту – Мокін В.Б.), використати електронну карту області і басейну П.Бугу з геоінформаційної системи. Але, на жаль, масштаб 1:100000 дає лише загальну ситуацію без деталей можливого підтоплення.
Вважаю за необхідне в поточному році Басейновому управлінню замовити технічну документацію по визначенню зон можливого затоплення для всієї р. П.Буг та Дністра в межах Вінницької області, де у нас є багато напрацювань по паводку 2008 року.

Використання водних ресурсів у 2009 році


У 2009 році в басейні річки Південний Буг для різних потреб забрано 355 млн. куб м води (286 млн. куб м – з поверхневих джерел, 69 млн куб м – з підземних джерел). Використано на 291 млн куб м, в т.ч.:
комунальне господарство — 61 млн куб м (21 %);
промисловість — 132 млн куб м (45 %);
сільське господарство — 96 млн куб м (33 %);
інші галузі – 2,0 млн куб м (1 %).
Порівняно з 2008 роком забір води в 2009 році зменшився на 4 %, а об'єм використаної води — на 7 %.
Найбільшими водоспоживачами у басейні Південного Бугу в розрізі областей є Миколаївська та Вінницька області, які використовують відповідно 42 % та 31 % від загального використання. Черкаська область – 17 %, Хмельницька область – 4,6 %, Кіровоградська область – 4,6 %, Одеська область - 0,7 %, Київська область – 0,1%.
У 2009 році у водні об'єкти басейну річки Південний Буг та Бузького лиману скинуто 227 млн. куб м стічних вод, у тому числі 56 млн. куб м забруднених, 120 млн куб м нормативно-чистих без очистки, 51 млн. куб м нормативно очищених.
Порівняно з 2008 роком скид у водні об'єкти в 2009 році зменшився на 3 %, скид забрудненої води — на 2 %.
Основним джерелом цих скидів є комунальне господарство, на яке припадає 92 % від загального обсягу скидів.
Найбільше забруднених стічних вод скинули підприємства Миколаївської області – 27 млн куб м («Миколаївводоканал»- 27 млн куб м.) та Кіровоградської області – 23 млн куб м («Кіровоградводоканал» - 18 млн куб м.). Підприємства Черкаської областей скинули забруднених стічних вод 4,1 млн куб м, Вінницької області – 1,4 млн куб м, Хмельницької області – 0,3 млн куб м. Основна причина – неефективна робота очисних споруд комунальних підприємств.
За даними Державної податкової адміністрації, з якою ми активно співпрацюємо, в 2009 р. за спеціальне водокористування до бюджету Вінницької області надійшло 11,6 млн. грн., що на 2,2 млн. грн. більше, ніж у 2008 р.
Очолює та організовує даний напрямок роботи в басейновому управлінні начальник відділу обліку вод Дмитришина Валентина Венедиктівна.

Моніторинг

Згідно наказу Держводгоспу України № 14 від 03.02.2009 року Програма державного моніторингу довкілля у 2009 році була змінена. Контроль якості поверхневих вод повинен був проводитися тільки на питних водозаборах, зокрема по Вінницькій області це питні водозабори міст Хмільник, Калинівка, Вінниця – щомісячно та м. Ладижин – щоквартально.
У зоні діяльності БУВР Південного Бугу 2 вимірювальні лабораторії контролювали 24 створи, із них 22 створи – в басейні р. П. Буг. Очолює цей напрямок роботи завідуюча басейнової лабораторії Власова Тетяна Григорівна.
За звітний період всього проаналізовано 633 проби поверхневих, підземних та стічних вод і виконано більше ніж 11,5 тисяч вимірювань та 2,4 тис. проб грунтів.
По радіології лабораторії відібрали 236 проб поверхневих вод і виконали 345 радіологічних досліджень.
Поверхневі води басейну забруднені органічними сполуками (ХСК, БСКп). Майже у всіх створах постійних спостережень були перевищення гранично-допустимих концентрацій по біохімічному та хімічному споживанню кисню. При ГДК = 3,0 мгО2/дм3 перевищення БСКп спостерігалось від 2 до 4,5 разів, ХСК при ГДК= 15,0 мгО2/дм3 перевищувало від 1,5 до 4,7 рази.
Кисневий режим поверхневих вод басейну задовільний.
На території Хмельницької області питних водозаборів в басейні Південного Бугу немає, тому тут були відібрані тільки 2 проби в створі після скиду Хмельницького водоканалу.
Згідно результатів постійних спостережень за якістю поверхневих вод у басейні р. Південний Буг з року в рік виявляється негативний вплив скидів стічних вод Хмельницького водоканалу, Вінницького водоканалу, Інгульської шахти уранових руд на мінералізацію води на р. Інгул.
Саме після скидів цих підприємств зростає кількість забруднюючих речовин в річці, особливо по групі азоту та біохімічному споживанню кисню (БСКп) – від 2 до 10 разів.
Ми постійно інформуємо про якісний стан водних ресурсів, як облдержадміністрації областей, так і водокористувачів, але більш детально це питання готується на найближче засідання Басейнової Ради, де розраховуємо заслухати керівників головних комунальних підприємств басейну (які, до речі, входять в склад Басейнової Ради, але на засіданнях ще не з’являлись).
Вміст біогенних елементів групи азоту у басейні р. П. Буг знаходиться значно нижче рівня ГДК.
Концентрації солей важких металів, за винятком заліза та марганцю, не перевищували санітарних норм.
По більшості показників якість води у басейні р. Південний Буг відповідає ГДК для водойм госппитного водокористування, але спостерігається зростання відсотків перевищень ГДК від загальної кількості вимірювань по роках:
2005 рік – 9,5 %, 2006 рік – 10,3 %, 2007 рік – 11,0 %,
2008 рік – 11,5 %, 2009 рік – 11,9 %.
Найбільший відсоток перевищень ГДК забруднюючих речовин в 2009 році спостерігався по Кіровоградській області – 16,5 %.
Дані радіологічного моніторингу поверхневих вод басейну річки Південний Буг свідчать про те, що активність радіонуклідів цезію-137 і стронцію-90 знаходиться значно нижче допустимих рівнів 2006 року, тобто радіаційна обстановка поверхневих водойм басейну річки Південний Буг є задовільною.
У минулому році значна робота була проведена по підготовці акредитації басейнової і регіональної лабораторій. В результаті обидві лабораторії акредитовані на 4 роки, хоча актуальним залишається питання по оновленню та заміні частини обладнання. Для цього вважаю за необхідне значно розширити обсяги надання платних послуг, так як 38 тис. грн. у минулому році – явно недостатня сума. Так як фінансування з державного бюджету вкрай обмежене, можливо також залучати інші кошти (інвесторів тощо). Будемо старатися виправити це питання в поточному році.


Водні ресурси, інспекторська діяльність

Басейновим управлінням водних ресурсів річки Південний Буг протягом минулого року проводилась робота по всьому комплексу робіт, пов’язаних з управлінням, контролем за раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів басейну річки Південний Буг та Вінницької області.
Посадовими особами Басейнового управління, яким надано право здійснювати перевірки з питань дотримання водоохоронного законодавства на землях водного фонду на території Вінницької і Миколаївської областей у 2009 році проведено 209 перевірок, в тому числі на вимогу органів прокуратури – 30.
Як ви знаєте в силу ряду обмежень законодавчого характеру кількість перевірок у 2009 році була суттєво зменшена.
Виявлені факти здійснення водокористування без оформлення дозволів на спецводокористування, користування водними об'єктами без належного укладання договорів оренди, порушення правил ведення первинного обліку використання води, проведення гідротехнічних робіт на водних об’єктах.
До адміністративної відповідальності притягнуто 75 осіб, накладено штрафів на суму 5,6 тис. грн. та нараховано збитків на суму понад 23 тис.грн. Значно покращили роботу фахівці Вінницького управління (Прус С.І., Падалка В.І.), добрі результати показали і працівники Тульчинського МУВГ (Салганік О.В.). Але були і недоліки, зокрема, у Миколаївському РУВР, на що нам було вказано Держводгоспом. В даний момент ситуація виправлена, в т.ч. проведена нарада-семінар з інспекторським складом Басейнового управління.
БУВР Південного Бугу проводить роботу по погодженню договорів оренди відповідно до вимог Водного кодексу України, а також ведеться робота по контролю за сплатою до державного бюджету плати за їх оренду, чим забезпечує виконання плану надходжень. Динаміка надходжень завжди позитивна (див. діаграму). За 2009 рік до держбюджету від Вінницької області надійшло 96 тис.грн, при плані 60 тис.грн.
Значну увагу БУВР Південного Бугу приділяє роботі із громадськістю. Протягом 2009 року проводились інформаційно-просвітницькі заходи з населенням та молоддю з питань охорони вод і збереження водних ресурсів. Всього за рік було опубліковано 21 статтю в пресі, надано 6 теле- та 2 радіоінтерв’ю.
Очолює даний напрямок роботи начальник відділу водних ресурсів Бедзь Наталія Іванівна.
Куплю шкуру браконьера, дорого.

Ответить